Kŕmenie
Mláďatá: Krmivo má byť hlavne živočíšneho pôvodu, čiže drobné kôrovce, larvy hmyzu,... Krmivo odrastenejších mláďat ( cca 4 mesiace ) majú tvoriť tiež kôrovce a drobný hmyz, ale približne 40 % by mali tvoriť celé mŕtve rybky, mäso ( hovädzie, kuracie, bravčové je nevhodné ! ), alebo rôzne mrazené krmivá, aj špeciálne pre korytnačky ( dajú sa kúpiť v chovproduktoch ). Kŕmime každý deň približne dvakrát, ráno a večer.
Ančovičky sú bežne dostupné v obchode ( mrazené )
Dospelé: Kŕmna dávka by mala pozostávať hlavne z celých mŕtvych alebo živých rýb, mäsa ( hovädzie najlepšie srdce ), kôrovcov, hmyzu a nemala by chýbať ani rastlinná zložka ( šalát, akvarijné rastliny, ... ) Kŕmime dva až trikrát do týždňa.
Kŕmiť môžme aj živím hmyzom, to sú cvrčky, šváby, a pomenej múčne červy.
Dôležité je pridávať do vody vápnik, či už v potrave ( kostičky v rybkách ), v blokoch ktoré sa dajú kúpiť v chovprodukte, alebo im podávať klasickú kriedu. Vápnik je dôležitý hlavne v období rastu panciera pri mláďatách.
Granule a iné "kompletné krmivá" niesú dostačujúce, tieto korytnačky sú mäsožravce, čiže potrebujú mäso.
Ešte potom doplním postup pri výrobe domáceho želatinového krmiva ( sú to rozmixované ingrediencie plus želatina, potom nakrájané na kusy a zmrazené, ja som to ešte nerobil takže s tým nemám skúsennosti )
Bývanie
Väčšinou dorastajú do dĺžky +- 20cm
Chov je možný v akváriu, alebo v jazierku, tie plastové nádobky niesú vhodné.
Chov v akváriu ( akvateráriu ). Pri chove v akváriu potrebujú korytnačky väčšiu starostlivosť ako v jazierku. Keďže nemajú k dispozícii slnečné žiarenie, treba im ho dopriať v podobe kvalitného zdroju UVB žiarenia a tepelného žiarenia. UVB je dôležité, ožarovaním si korytnačka vytvára vit. D3 a ten je vlastne dôležitý na spracovanie vápnika. V akvariu by mal byť ostrov, nad ktorým umiestnime tieto žiarivky a korka sa tam bude môcť vyhriať a vysušiť, čo je veľmi dôležité pri prevencii proti kožným chodobám ( napr. plesni ). Čistú vodu zabezpečí kvalitná filtrácia. Na dno môžete dať štrk, korene, ... ale zťaží to čistenie ( odkalovanie, ja na dne nemám štrk, len pár koreňov ). Teplota by pri mláďatách nemala klesať pod 25 stupňov, takú teplotu dosiahneme ohrevným telieskom s termostatom.
Chov v jazierku je jednoduchší, ale korytnačky v ňom môžu tráviť len teplé mesiace ( alebo im tam spravíme parenisko kde bude vyššia teplota ako v okolí )
na súši by nemala chýbať cca 30 cm hlboká piesočná pláž pre prípadnú znášku vajíčok. Okolie jazierka zabezpečíme min. 50 cm vysokým pletivom, to pletivo buď trochu zakopeme alebo poriadne obložíme skalami aby sa koryntačky nepodhrabali.
Toto je jedno z mojich jazierok, cca 2500l
Hybernácia: je to vlastne zimný spánok, zimovať sa korytnačky môžu od cca 10 cm, menšie to nemusia prežiť, hybernácia sa využíva hlavne pri jazierkových chovoch. Postupným znižovaním teploty na cca 9 stupňov, hybernácia môže prebiehať vo vode alebo v hline. Dôležité je aby sa korytnačky približne mesiac pred zimovaním prestali kŕmiť aby sa poriadne vyprázdnili. Kto si nieje istý že to jeho korytnačky zvládnu, by to radšej nemal robiť, hybernácia nieje životu dôležitá.
Začiatok hybernácie, voda je tesne nad pancier korytnačky ( s prava T.s. elegans 2 krat a T.s.scripta - všetky tri samičky )
Rozmnožovanie
Pohlavie sa dá rozlíšiť asi vo veku 3 rokov, samci majú dlhé pazúriky na predných končatinách a dlhší hrubší chvost, samičky naopak krátke pazúriky a malý chvost. Rozmnožovanie sa dá vyvolať hybernáciou, aj pri samičkách ktoré nemajú spoločnosť samcov sa tvoria vajíčka ( preto treba tú pláž, v akváriu je to ťažšie ). Treba myslieť nato že samičke nemusí byť príjemná náruživosť samca, čiže keď chceme odchovávať tak chováme v skupinách ( 1 samec a 2 až 3 samice ), alebo osobitne samca a osobitne samicu. Znášanlivosť závisí od povahy jednica ( čiže keď je samček kľudný môže byť so samičkou, ale na každého vplíva čas rozmnožovania ). Pred rozmnožovaním sa samček predvádza, hlavu zatiahne a prednými končatinami trasie pred samičkou. Samotné rozmnožovanie začína na jar, po cca 12 týždňoch sa v samičke vyvinú vajíčka a na začiatku leta nastáva kladenie. Samica si vyhrabe hlbšiu jamu v piesku ( alebo kyprej hline ) tam nakladie okolo 10 vajíčok. Pri chove v akváriu ( čiže dnu ) môže byť tento cyklus posunutý, takže rozmnožovanie môže nastať aj v inom ročnom období ako na jar. Samozrejme to súvisí s teplotou vody.
SamecSamica
Samcom sa pazúriky nesmú strihať !!!
Choroby
Najčastejšie sú deformácie panciera, toto korytnačke veľmi neprekáža, ale z estetického hlľadiska ... aby sme tomu predišli už pri mláďatách používame zdroj UVB a podávame vápnik a kŕmime vhodnou stravou, kedže mäkký pancier sa prejavuje následnou deformáciou. Zdravý pancier je pružný ako neheť.
Zápal pľúc, príznaky sú : korka trávi väčšinu času na súši, ťažko sa jej dýcha a má problémy s plávaním. Možný dôvod je prievan, čiže chladnejší vzduch ako voda ( tu sa hodí aspoň čiastočný kryt nad nádržou aby tam bolo teplejšie od vody ). Liečba je dosť problematická, pri prvých príznakoch opakovane vykonávame harmančekový kúpeľ ( v normálnom vlažnom harmančekovom čaji napr. ), keď to nepomáha navštívime veterinára.
Opuch očí, korka má kožu okolo očí zdurenú do ružova, vykonáme harmančekový kúpeľ, ak nepomôže - veterinár.
Opuch znemožní aj videnie
Poranenia panciera, povrchové odreniny, ktoré môžu zasahovať až do kosti vznikajú hlavne mechanicky alebo nedostatkom vit. D3, čiže aj vápnika. Tieto odreniny sa zvyčajne sami zahoja, ak nie - veterinár.
Plieseň vzniká pri dlhodobom pobyte vo vode bez prístupu na súš, príznaky sú nezdravo vyzerajúce časti kože ( biely povlak ). Liečba harmančekom a pravidelným prístupon na súš s možnosťou vyhriatia ( ostrov s UVB a tepelným zdrojom ).
Harmančekový kúpeľ nemôže nič pokaziť, je to prírodná dezinfekcia.